- Блог
- Как можете да подпомогнете метаболизма си при загубата на тегло?
Как можете да подпомогнете метаболизма си при загубата на тегло?
18/09/2024
34
0 коментари
Съдържание:
- Какво представлява метаболизмът?
- Можете ли да засилите метаболизма си?
- Заложете на качеството и ефективността с Nutrafit.bg.
Започнали сте своя път към промяната, но все още не сте изградили своята здравословна рутина? А знаете ли, че има как да подпомогнете метаболизма и да осигурите на тялото си нуждите хранителни вещества при загубата на тегло?
Независимо дали просто искате да свалите излишните килограми, да изградите мускулна маса или да се чувствате по-жизнени, правилният подход е важен за Вашия успех. Съчетаването на тренировките с балансирано хранене и хранителни добавки, ще Ви помогне да ускорите метаболизма си и да поддържате енергията си през целия ден.
Чудите се как да го постигнете? В тази статия ние, от Nutrafit.bg, ще Ви помогнем да започнете пътуването си към едно по-добро и здраво: „АЗ!”.
Какво представлява метаболизмът?
Можем да кажем, че метаболизмът е изключително деликатен. Той е като личен танц между хормоните, поведението и околната среда. Едни ядат и пият всичко, което видят и поддържат идеалното тегло, а други трябва усърдно да броят калориите, за да бъдат в здравословните граници. Но защо се получава така?
Всъщност, отговорът е малко по-сложен. Метаболизмът е хормонален процес, без който тялото няма да може да се снабди с необходимите хранителни вещества. Те са му необходими, за да ги превърне в енергията, от която се нуждаете, за да дишате, да се движите, да смилате храната, да циркулира кръвта и да се възстановяват увредените клетки и тъкани.
Колко ефективно ще се справи с тази задача зависи от самия човек. Всеки има уникалната генетика, метаболитни скорости и различен начин на живот. Фактори като възраст, пол, мускулна маса и дори нивата на стрес, имат ключова роля в начина, по който организмът обработва и съхранява енергията. Наред с това, той се влияе и от физическата активност, диета, здравословно състояние и дали приемате някакви лекарства.
Терминът „метаболизъм” се използва и за описване на основната Ви метаболитна скорост – брой калории, които изгаряте в покой. Колкото по-висока е тя, толкова повече калории изгаряте в покой.
Разбирането как работи и се променя, може да Ви звучи като мисия невъзможна, но тази информация ще Ви помогне да постигнете целите си. И то не само във фитнеса, а и да поддържате общото си здраве.
Можете ли да засилите метаболизма си?
Докато никой няма контрол върху генетичните аспекти, има някои стратегии, които ще Ви помогнат за ускоряване на скоростта, с която тялото Ви обработва калориите. Тук е важно да се отбележи, че няма лесен път или магическа пръчка, с която да махнете и да получите още на следващия ден невиждани резултати. Хранителните добавки, също няма да са Ви от полза, ако не ги комбинирате с подходяща физическа активност, здравословно хранене, пълноценна почивка и сън.
Затова нашите експерти винаги съветват, че ускоряването на метаболизма трябва да бъде част от цялостната Ви стратегия.
Интересен факт е, че много лекари препоръчват да не се стараете просто да ускорите метаболизма си, а да работите върху неговата зададена точка, позната още като скорост. Мислете за нея като вътрешен термостат. Вашето тяло се старае да поддържа точно определено тегло, което му е зададено като число – дори, ако то е по-високо, отколкото трябва да бъде.
То се бори да запази теглото такова, каквото е. Но с течение на времето тази стойност може да се промени и скоростта на метаболизма да се засили. Можете да го постигнете като:
Се храните здравословно
Не само диетолозите и лекарите, а и много професионални треньори обръщат внимание на правилните пропорции и на храните, които са здравословни – и кои не. Ако искате не просто да свалите няколко килограма, а изцяло да промените живота си, е необходимо да направите постепенни промени. Целта Ви трябва да бъде да промените диетата и навиците си, за да съответстват на нуждите на организма Ви.
Храната Ви трябва да съдържа необходимите протеини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерали, за да осигурите на тялото си всичко, от което се нуждае. Тук не само количеството, а и качеството им е от значение.
Например - много по-добре е да консумирате плодове и зеленчуци, вместо пакетирани храни, които съдържат захар и изкуствени добавки, които ще забавят метаболизма. От друга страна, плодовете и зеленчуците са богати на фибри, витамини и антиоксиданти, които подпомагат храносмилането. С тях ще поддържате здравословен енергиен баланс и ще осигурите хранителните си нужди.
Количеството на протеина също е от значение. Ако тренирате интензивно, трябва да помислите дали храната е достатъчна, за да си го набавите. В нашия онлайн магазин ще откриете голямо разнообразие от протеини, подходящи за всяка диета.
И не забравяйте – не трябва да гладувате или да се ограничавате прекалено много. Консултирайте се с лекар или професионален треньор, за да Ви помогне с изготвянето на режим, който ще работи най-добре за Вас.
Се съсредоточите върху това кога ядете
Има ли значение кога ядете за отслабване? Последните проучвания ясно доказват, че – да! Причината е, че тялото Ви реагира по различен начин, когато ядете еднакъв брой калории в различните времеви интервали на деня.
Например, хората, които ядат късно през нощта са по-склонни към натрупване на излишни килограми. Причината е, че късното ядене нарушава естествения циркаден ритъм, който регулира биологичните процеси включително метаболизма.
През деня метаболизмът е по-активен и тялото Ви е способно да изгори калориите ефективно, докато през нощта процесът се забавя. Ако се храните единствено късно вечер, организмът Ви има по-малко време да обработи калориите. Допълнително ниската Ви физическа активност не допринася за този процес и в резултат на това – тялото ги складира като мазнини, вместо да ги използва за енергия. Това довежда до покачване на тегло, дори когато не ядете повече от обичайното.
Допълнителен проблем е, че храносмилането по време на сън е забавено и това затруднява правилното усвояване на хранителните вещества. Късните хранения нарушават и съня, което увеличава и риска от хормонални нарушения.
До тези изводи са стигнали и учените – хората, работещи нощни смени са по-склонни да наддават повече тегло в сравение с тези, които се хранят само през деня. Затова е важно не само какво ядете, но и кога го правите.
За да помогнете на метаболизма си и да поддържате здравословни килограми се опитайте изцяло да елиминирате нощното хранене. Опитайте се да ядете редовно през деня, за да ограничите глада и да предотвратите безсмислените похапвания през нощта.
Направите физическата активност част от рутината си
Това включва не само тренировките във фитнеса или спорта, към който сте сте насочили, а и се движите повече през деня. Например - можете да замените пътуването с автобуса с ходене пеша до работа, до университета или да включите поне по 1-2 часа разходка в режима си.
Не е необходимо да бягате или да извършвате интензивни активности - достатъчно е да се движите. Започнете бавно и напредвайте стабилно. По този начин ще свикнете с новия режим и впоследствие ще подпомогнете метаболизма си.
Много експерти препоръчват и допълнителните упражнения като туризъм, колоездене, плуване, скачане на въже, джогинг. Тренировките със съпротивление като лицеви опори, клякания и такива с тежести и ленти – също ще Ви бъдат от полза в по-нататъшен етап на промяната.
Има и още една малка промяна, която можете да направите – не стойте седнали за големи интервали от време. Дори да работите в офис и на бюро – ставайте на всеки час и правете по 5 минути упражнения. Изследванията доказват, че хората, които седят прекомерно, имат повече проблеми с метаболизма и са предразположени към затлъстяване, диабет и сърдечни заболявания.
Управлявайте стреса
Почти е невъзможно да отслабнете, ако сте подложени на постоянен стрес. Нивата на кортизол (хормон на стреса) се променят, което кара организмът Ви да складира мазнини, особено в областта на корема. Същевременно апетитът Ви за висококалорични и захарни храни се засилва, което е естествения защитен механизъм срещу стреса.
Колкото по-дълго се задържи този хормонален дисбаланс, толкова по-трудно ще се справите с излишните килограми. Наред със затрудненото изгаряне на мазнини, стресът пречи и на регенерацията на мускулите и правилния метаболизъм. Така не само няма да виждате ефект, а и ще се чувствате уморени и без мотивация, което допълнително усложнява процеса.
Професионалистите препоръчват да се опитате да премахнете стреса или да пробвате със откланящи техники от яденето и пиенето. Например - медитация, релаксация, йога или откриване на хобита, които изцяло ангажират вниманието Ви.
Дайте приоритет на съня
Липсата на сън отново води до повишаване нивата на кортизола. Той кара тялото Ви да пести енергията, необходима, за да прекарате деня си без сън.
Недостатъчният сън също влияе върху способността на мозъка Ви да взема решения. Или казано по друг начин – затруднявате се с откриването на мотивацията и воля, за да продължите промяната си. Затова е винаги добра идея да се стремите да имате между 7 и 8 часа сън всяка вечер, за да подпомогнете организма си.
Изберете подходящи хранителни добавки
Много начинаещи атлети се водят от препоръките на приятели и познати, които дълги години са тренирали. Въпреки че техните съвети могат да Ви бъдат полезни, не трябва да забравяте, че Вашите организми и цели могат коренно да се различават. Трябва да избирате добавки въз основа на Вашите индивидуални нужди и цели.
Освен това, тялото на всеки реагира различно на тренировките, възстановяването след това и приема на хранителните добавки. Затова, ако едва сега започвате пътя по промяната, е много важно да се консултирате с опитен треньор или медицински професионалист.
Правилните продукти ще Ви помогнат за изграждането на мускулна маса, подобряване на издръжливостта и ускоряване на възстановителните процеси.
Заложете на качеството и ефективността с Nutrafit.bg
В нашия сайт ще откриете голямо разнообразие от хранителни добавки, които ще подпомогнат метаболизма и Вашите фитнес цели. Поръчайте ги още ДНЕС или се свържете с нас на телефон: 0887 203 205.
Напишете коментар