МЕНЮ
БЪРЗИ ВРЪЗКИ

Какво се случва с тялото Ви, когато тренирате?

28/02/2025 26 0 коментари
Какво се случва с тялото Ви, когато тренирате?

Искате да се чувствате по-добре, да имате повече енергия и да изглеждате невероятно? А знаете ли, че можете да постигнете всичко това чрез правилните тренировки?

Независимо дали предпочитате бойните спортове или тренировките във фитнеса, редовната физическа активност ще Ви помогне да постигне желаните цели. Ако търсите правилната мотивация, не се притеснявайте! Ние – от Нутрафит, сме винаги насреща, за да Ви помогнем да научите повече за това, как движението влияе на организма Ви и какви ползи ще Ви донесе.

Искате да изградите своето по-добро: „АЗ!”! Това е напълно възможно! В тази статия ще Ви представим какво се случва с тялото Ви, когато тренирате и какво трябва да знаете за процеса.

Какво се случва, когато тренирате?

Няма значение дали бягате, спортувате определен спорт, правите упражнения във фитнеса, или се подготвяте за състезание. Всяка една част от тялото и системите на организма Ви реагира координирано, независимо от какво естество са движенията Ви. Това включва белите дробове, сърдечно-съдовата система, костите, мускулите и митохондриите, които произвеждат енергията, от която се нуждаете.

Сигурни сме, че ако започнете да тренирате, сами ще забележите, че още с първите няколко повторения, се ускорява Вашето дишане и пулс. Това е напълно нормално и продиктувано от естествената нужда на мускулите Ви от кислород. В резултат на това, сърцето Ви започва да бие по-бързо и изпомпва необходимата кръв към тъканите, докато стомахът Ви започва да се забавя, защото храносмилането вече не е основен приоритет на тялото Ви.

Увеличаването нивото и интензивността на движенията, довежда и до увеличаване честотата на дишане. Организмът Ви вече не е в покой, съответно се нуждае до 15 пъти повече кислород, в зависимост от интензивността на тренировката. Започвате да дишате по-бързо и тежко. Честотата на дишане също се увеличава, докато мускулите около белите дробове просто не могат да се движат по-бързо.

Но това не е всичко, което се случва с тялото Ви. Докато тренирате, големите мускули на ръцете и краката притискат вените, преминаващи по тях. Така се повишава кръвното налягане и кръвта започва да се изпомпва обратно към сърцето. Мускулният и коронарен кръвен поток се увеличава, когато церебралният се поддържа постоянен.

Изпомпването на кръвта повишава и вътрешната температура, което подпомага разширяването на кръвоносните съдове и ускорява метаболизма. Целта е да се подобрява доставката на кислород и хранителни вещества до тъканите.

От друга страна, потните жлези също работят активно като произвеждат по-голямо количество пот, което може да достигне 1.4 литра на част. Изпаряването ѝ е основният път да се нормализира температурата, като остатъчната се губи и във въздуха при издишването.

От какво се нуждае тялото Ви при тренировка?

От какво се нуждае тялото Ви при тренировка?

Както и преди сме Ви споделяли – енергията е ключов фактор за ефективността на тренировката и цялостното Ви представяне. Мускулите Ви се нуждаят от енергия, за да стимулират организма да изгори мазнините и въглехидратите в поредица от клетъчно-химични реакции.

Вашето тяло не се нуждае просто от въглехидрати за бърза енергия или мазнини за дълготрайна издръжливост, а от качествени хранителни вещества. Тяхната цел е да Ви осигурят необходимото „гориво”, сила и издръжливост, за да се справите с натоварването. Затова протеините са много важни за всички метаболитни процеси, изграждане и възстановяване на мускулите.

Не можем да не споменем и хидратацията – водата спомага за транспортирането на всички вещества и регулира телесната температура. Затова комбинацията от балансирано хранене, хидратация и правилните хранителни добавки ще гарантират ефективността на активностите и бързото Ви възстановяване.

Какво се случва след един час тренировка?

Тялото не обича да хаби енергия, така че винаги се опитва да работи възможно най-ефективно и да се върне в състояние на баланс. Кардио и силовите упражнения са коренно различни, защото натоварват различни групи от мускули и имат различен ефект. Затова натоварването се прехвърля върху системата, която в момента е активна и приоритизира кръвоснабдяването на работещите мускули.

При кардио бягане, колоездене или плуване, организмът е изразходвал голямо количество гликоген – основен източник на енергия за мускулите. След приключване на тези спортни дейности, нивата на кръвна захар започват да спадат, а в същото време организмът започва да търси начин как да възстанови резервите си от енергия. Сърдечно-съдовата система остава активна още известно време, за да стабилизира пулса и кръвното налягане, а изпотяването продължава, докато температурата се нормализира. Препоръчва се приемът на въглехидрати и електролити, за да се предотврати умората и да се подпомогне възстановяването.

При силовите тренировки -  вдигане на тежести, упражнения с ластици и собствено тегло, се създават микроскопични разкъсвания в мускулните влакна. Това е нормален процес, който предизвиква мускулния растеж, но също така води до временна слабост и възпаление. Възстановяването започва след приключването им, когато тялото използва протеини за изграждане и заздравяване на увредените тъкани. В същото време хормоните, като тестостерон и хормон на растежа, се активират, за да подпомогнат мускулното възстановяване и развитието на сила.

Какво се случва, след като приключите с натоварването?

Какво се случва, след като приключите с натоварването?

Съвсем нормално е организмът Ви да се опита възможно най-бързо да се възвърне в състояние на покой. Всичко – от дишането до кръвното налягане, което е било повишено в процеса на тренировката, започва да се забавя, докато не се върне в нормалните си граници. 

Мускулите постепенно намаляват напрежението си, а сърдечната честота се стабилизира, за да осигури равномерно кръвообращение. Организмът насочва хранителните вещества към изтощените мускули и възстановява енергийните си запаси. Този процес може да продължи от няколко часа до дори няколко дни, в зависимост от интензивността и продължителността на активностите Ви. 

Интересното е, че по време на този процес обикновено има ефект на свръхобхват. При него тялото не просто се връща към „нормалните“ нива преди тренировка, а всъщност свръхкомпенсира. Целта е да направи мускулите по-силни и издръжливи и да подобри енергийните си запази, за да се адаптира към Вашия режим. 

Затова можем да кажем, че при правилно хранене и възстановяване, всяко физическо натоварване ще Ви направи по-издръжливи, силни и подготвени за следващото натоварване. Именно този механизъм стои в основата на спортния прогрес, като Ви позволява да повишите физическите си възможности. 

Ако обаче не му се даде достатъчно време за възстановяване, може да се стигне до претрениране, което забавя този процес и увеличава риска от контузии.

А Вие готови ли сте да промените живота си?

Не пропускайте да направите първата крачка към своето ново: „АЗ!”. Разгледайте нашия онлайн магазин и открийте хранителните добавки, които ще паснат на Вашите нужди, режим и хранене.
Поръчайте ги онлайн още СЕГА или се свържете с нас на телефон: 0887 203 205 за професионален съвет.

Напишете коментар

Предупреждение: Името на коментара трябва да е между 3 и 25 знака!
Предупреждение: Невалиден email!
Предупреждение: Текстът на коментара трябва да е между 25 и 1000 знака!